A házi dolgozat írás nagyon népszerű a legtöbb szak esetében, hiszen az oktatók ezzel tesztelik találékonyságunkat, fókuszképességünket és a téma iránti elkötelezettségünket. A házi dolgozat írás során számos olyan készségünket alkalmaznunk kell, amelyek egy hagyományos teszt esetében nem mérhetők. Gyakorlásként is tekinthetünk rá, hiszen felkészít a „nagy falatra”, szakdolgozatunk elkészítésére. De mit tegyünk, ha nem tudjuk, hogyan fogjunk hozzá? Cikkünkben összeszedtük azokat a lépéseket, amelyek követésével könnyedén veheted a házi dolgozat írás kezdeti akadályait.
Tervezz előre!
Azaz, gazdálkodj jól az időddel! A házi dolgozat terjedelmétől függően kalkulálj előre, tervezd meg, hogy körülbelül mennyi időre lesz szükséged a kutatómunka elvégzésére és a házi dolgozat írásra, és a kalkulált időhöz adj hozzá még pár napot. Semmiképp ne dolgozz szűk határidőkkel, mert ebben az esetben, ha közbejön valamilyen nem várt feladat, kapkodás lesz a vége. A kapkodás pedig összecsapott munkát eredményezhet, ami pedig meglátszódhat az eredményeden.
Az első lépés tehát az időbeosztás megtervezése. Javasoljuk, hogy négy különböző szakaszt különíts el az időbeosztás tervezésénél, amelyek az alábbiak:
- Téma kiválasztása
- Kutatómunka elvégzése
- Házi dolgozat írása
- A dolgozat ellenőrzése, átolvasása
Az időbeosztás során kövesd a 10-30-40-20 elvet. Ez azt jelenti, hogy a házi dolgozat írás egészére szánt idő 10%-át fordítsd a téma kiválasztására, 30%-át a kutatómunkára, 40%-át a magára az írásra, és 20%-át a munkád ellenőrzésére, átolvasására.
Alkalmazz jelöléseket!
Ha már megvagy az időbeosztással, akkor ne felejtsd el jól átláthatóan rögzíteni az intervallumokat. A legegyszerűbb módja ennek, ha egy naptár segítségével különböző színekkel megjelölöd azokat a napokat, amelyeket a téma kiválasztására, a kutatómunkára, a házi dolgozat írásra és az ellenőrzésre szánsz. Hangsúlyozzuk, hogy hagyj néhány nappal több időt a teljes házidolgozat elkészítésre, mint amennyit először szükségesnek tartasz, hiszen így nem borul fel a folyamat, ha közbe jön valami.
A plusz 1-3 napot érdemes a 3. Házi dolgozat írása pontra szánni, hiszen ez az a rész, ahol a legtöbb esetben csúszás figyelhető meg. Mivel írásról van szó, az is előfordulhat, hogy lesznek olyan napok, amikor „nem jön az ihlet”, azaz döcögősen megy majd a fogalmazás. Ezeket az esőnapokat is érdemes bekalkulálni a folyamatba.
Körültekintően válassz témát!
A témaválasztás egyszerűnek tűnhet, azonban meghatározza az egész házi dolgozat írás folyamatát. Beadandók esetében általában az oktató megad néhány választható témát, azaz viszonylag szűk listából válaszhatunk. Ennek ellenére mindenképp járjunk utána az egyes témaköröknek mielőtt kiválasztjuk azt, amit kutatni szeretnénk. Ha olyan témát választunk, amely érdekel minket, akkor gördülékenyebb lesz a teljes házi dolgozat írás folyamata.
Ha megvan az átlátható jelölésekkel rendelkező időbeosztásod, és a témát is kiválasztottad, akkor gratulálunk, túl vagy a házi dolgozat írás első lépésén! A munka oroszlánrésze azonban még csak most következik. Hamarosan jelentkezünk a házi dolgozat írás további trükkjeivel, hogy gördülékenyen menjen a folyamat.
Addig is, ha segíthetünk valamiben, vagy kérdésed adódott, bátran fordulj hozzánk elérhetőségeink egyikén!
Kérdőív elemzés írása: nem tudod, hogy kezdj neki? Segítünk!
Kérdőív elemzés minta; így építsd fel az elemzésed
A leghatékonyabb kérdőív készítés minta lépésről lépésre!
Kérdőív kiértékelése dolgozatban vagy szakdolgozatban: mire figyelj oda!