Mi kell a sikeres záródolgozat megírásához?

Hacsak nem készítettél TDK dolgozatot tanulmányaid alatt, a záródolgozat megírása mindenképpen új kihívásokat tartogat. Persze kellő körültekintéssel könnyedén veheted az akadályokat, és minőségi munkát adhatsz ki kezeid közül. Cikkünkben összeszedtünk 10 jó tanácsot, amelyek segítségedre lesznek záródolgozatod sikeres megírásában.

 

  1. A konzulens kiválasztása

A konzulens sokat segíthet záródolgozatodban, de hátráltathat is az írás közben. A legtöbb konzulens segítőkész, gyorsan reagál, körültekintően átnézi a küldött anyagot és jó ötletekkel lát el. De akadnak olyanok is, akik túlvállalták magukat, így hosszú ideig nem válaszolnak a megkeresésedre és csak felületesen nézik át a küldötteket. Érdemes előre tájékozódnod, hogy ki „jó konzulens” és ki nem az, bátran kérd ki a végzett hallgatók véleményét, hogy biztosan ne lőj mellé.

  1. A téma megválasztása

Mindenképpen olyan témát válassz, ami érdekel, hiszen így sokkal nagyobb kedved lesz záródolgozatod elkészítéséhez. Általában a konzulensek kiadnak egy listát arról, hogy milyen témakörökben vállalnak szakdolgozókat, így érdemes két oldalról közelítened: vedd figyelembe a konzulens személyét és a számodra érdekelt témát is.

  1. Tartalmi követelmények

Szakonként és intézményenként változnak a tartalmi követelmények, így érdemes még a kutatómunka előtt tájékozódod arról, hogy milyen kikötéseknek kell eleget tenned. Sok intézményben előre meghatározott a minimum feldolgozandó szakirodalmak száma, valamint a primer kutatásra is különböző szabályok vonatkozhatnak.

  1. Szakirodalmi kutatás

Általánosan elmondható, hogy a záródolgozatba nem javasolt 10 évnél régebbi szakirodalmi forrásokat felhasználni. Persze tehetünk kivételt, ha a téma jellege megkívánja, de ügyeljünk rá, hogy túlnyomórészt friss források szerepeljenek dolgozatunkban. Ne csak a digitalizált szakcikkekből és könyvekből merítsünk ihletet, hanem a főiskola vagy egyetem könyvtárába is látogassunk el, hiszen sok könyv nem lett még digitalizálva, viszont hasznos információkhoz juthatunk általuk.

  1. Bővítsd a látóköröd

Ne ragaszkodj a könnyen elérhető tartalmakhoz, kérdezd meg a könyvtári dolgozókat, hogy tudnak e ajánlani olyan szakcikket, ami kapcsolódik a témádhoz, és kérj ki a könyvtárból ritka könyveket. Ha mersz segítséget kérni és időt szánsz a kutatásra, akkor biztosan rábukkansz olyan különleges forrásokra is, amelyek emelik záródolgozatod színvonalát.

  1. Primer kutatás

A primer kutatás kapcsán mindenképp érdemes kikérned a konzulensed véleményét, hiszen attól függ, hogy milyen kutatási módszert célszerű alkalmaznod, hogy milyen jellegű témát választottál. Ha elérhető az intézményben, akkor nézz meg olyan előző évfolyamos záródolgozatokat, amelyek hasonló témában íródtak, és meríts ihletet belőlük a primer kutatáshoz.

  1. Ütemezés

Amint kiválasztottad a konzulenst és a témát, határozd meg, hogy mennyi időre lesz szükséged az egyes részek kidolgozásához. Hagyj magadnak több időt, mint amennyire minimum szükséged van, hogy ne kelljen kapkodnod és ne csapd össze a munkát. A záródolgozati primer kutatás általában több időt igényel, mint gondolnánk, így esetében érdemes a becsült idősávot megduplázni.

  1. Konzultáció a konzulenssel

Mivel a konzulensek általában egyszerre több szakdolgozót is vállalnak, nem mindig érnek rá akkor, amikor számodra a legideálisabb lenne. Érdemes már az első konzultáción meghatározni a további alkalmakat, hogy biztosan szánjon rád időt az oktató. Plusz a meghatározott alkalmak abban is segítenek, hogy tartsd magad az ütemezéshez, így garantáltan nem marad az utolsó pillanatra a záródolgozat elkészítése.

  1. Formai követelmények

Már az elején célszerű átfutni a formai követelményeket, és amit szükséges már a dolgozatírás közben alkalmazni. Például a hivatkozások formáját utólag nehézkes a megfelelő alakba tenni, érdemes már a záródolgozat írása közben a kért formát alkalmazni. A betűtípus, sorköz, margó és fejezetcímek formai beállítása viszont maradhat a munka végére.

  1. Javítás

Hagyj időt magadnak arra, hogy többször átolvasd az elkészült záródolgozatod, és kijavítsd a hibákat.  A konzulensednek is biztosan lesz egy-két észrevétele, kérheti például, hogy bővíts ki egy-egy fejezetet, változtass meg részeket. Érdemes ezekre időt hagyni, hiszen a javítás is fontos része a munkafolyamatnak.

Sok sikert kívánunk záródolgozatod megírásához! Ha segítségre van szükséged, vedd fel velünk a kapcsolatot!

 

 

 

Ajánlatkérés:
+36 1 26Mutasd