Hogyan állj neki a dolgozatírásnak?

A dolgozatírásra sokan nagy mumusként tekintünk, ezért halogatjuk egészen addig, amíg valóban közel lehetetlen lesz érdemi munkát kiadni a kezeink közül. A halogatás a legtöbbször abból fakad, hogy nem tudjuk hogyan álljunk neki a dolgozatírásnak, az ismeretlen pedig félelmetesnek hat. Most segítünk eloszlatni a ködöt, hogy ne halogasd tovább a dolgozatírást: tippjeink segítségével minőségi munkát adhatsz ki a kezeid közül!

Tipikus hiba, hogy azt hisszük, a főiskolai vagy egyetemi dolgozatunkra is elegendő lesz annyi idő, mint a középiskolás beadandókra. Mivel sokkal nagyobb volumenű irományról van szó, a felsőoktatási dolgozatokra nem elég 1-2 hetet szánni, érdemes már hónapokkal a leadási határidő előtt elkezdeni a kutatómunkát. Persze az sem mindegy, hogy egy szemináriumi beadandó dolgozatról van szó, TDK- vagy szakdolgozatról, hiszen utóbbi kettőre valóban érdemes hónapokat szánni, míg egy szemináriumi, rövidebb beadandó dolgozat gyorsabban elkészül.

A főiskolai/egyetemi dolgozatok közös sajátossága, hogy kiemelt hangsúlyt kell fektetni a forrásmegjelölésre. Minél több forrást felhasználunk a dolgozatírás során, annál értékesebb lesz a munkánk. Saját véleményünket, saját gondolatainkat azonban kizárólag a bevezetésben és az összefoglalásban írhatjuk le. A felsőoktatási dolgozatok esetében azt kell megmutatnunk, hogy egy témát hatékonyan és részletesen körül tudunk járni a rendelkezésünkre álló források segítségével.

Az első és legfontosabb tehát a dolgozatírás előtt, hogy meghatározzuk a témát.

A téma meghatározásakor ügyelnünk kell arra, hogy aktuális legyen és jelentőséggel bíró, ne legyen túl tág, de túl szűk sem. Határoljuk körül annyira, hogy fókuszáltan kutathassuk. Például az „Élelmiszer vásárlási szokások” téma túl tág, a „Bio élelmiszer vásárlási szokások a IX. kerülti 21-30 éves nők körében” túl szűk, nehezen kutatható, de a kettő között a „Bio élelmiszer vásárlási szokások a 21-30 éves nők körében” már megfelelőnek tűnik.

Tipp: olyan témát válasszunk, ami érdekel és közel áll hozzánk, hiszen így sokkal szívesebben fogjuk kutatni.

Ha megvagyunk a témaválasztással akkor el kell döntenünk, hogy mit szeretnénk elérni a dolgozatírás során, azaz meg kell határoznunk a dolgozat célját.

A dolgozat céljának meghatározásakor mindig egy konkrét probléma keressük a választ. A fenti példánál maradva a dolgozat célja lehet a legnépszerűbb bio termékek meghatározása.

Tipp: ha választottunk témát, de a dolgozat céljának megfogalmazásakor nehézségekbe ütközünk, akkor érdemes elkezdenünk a kutatómunkát, elolvasnunk néhány kapcsolódó szakirodalmat, amelyek segítségével ihletet meríthetünk.

Ezt követően fel kell állítanunk a hipotéziseket, majd kutatási anyagot gyűjteni.

A főiskolai és egyetemi könyvtárakban rengeteg könyv áll a rendelkezésünkre. Ha nem tudjuk hogyan fogjunk hozzá a szakirodalmak kereséséhez, akkor bátran kérjünk segítséget a könyvtári dolgozóktól, minden bizonnyal számos olyan könyvet és folyóiratot ajánlanak majd, amelyekből meríthetünk a dolgozatírás során. Ha összegyűjtöttük a forrásanyagot, akkor nincs más hátra, mint elkezdeni átnézni a tartalmukat.

Ügyeljünk arra, hogy a dolgozatírás során tegyük idézőjelbe a szó szerinti idézeteket, vagy saját szavainkkal fogalmazzuk át az olvasottakat. Ne felejtsük el hivatkozni a felhasznált szövegrészekre. A hivatkozások elvárt formáját minden felsőoktatási intézmény közzé teszi, amelyekről érdemes tájékozódni még a dolgozatírás kezdetén.

Tipp: kiemelten ügyeljünk, hogy a hivatkozásokat az intézmény által kért formában, helyesen tüntessük fel, hiszen minden dolgozatot plágium-kereső szoftverrel vizsgálnak át, így ha hibát vétettünk, nem biztos, hogy elfogadják a dolgozatunkat.

Attól függően, hogy milyen jellegű dolgozatot írunk, a szakirodalom feldolgozása után következhet a primer kutatás. A primer kutatás igen változatos lehet, a kérdőívtől, a megfigyelésen át, a mélyinterjúig, számos módszer a rendelkezésünkre áll, hogy mélységeiben vizsgálhassuk témánkat. Végezetül nincs más hátra, mint a dolgozatírásunk során szerezett ismereteink összefoglalása. Az összefoglalás részbe bátran írjuk le saját tapasztalatainkat, meglátásainkat és javaslatainkat a téma kapcsán, hiszen ebben a fejezetben kifejthetjük véleményünket.

Jó munkát kívánunk!

 

 

 

Ajánlatkérés:
+36 1 26Mutasd